W efekcie mojego rozchorowania się i nazbyt dużą ilością wolnego czasu, postanowiłam zająć się tematem, który to podsunęła mi moja dobra koleżanka Renia- czyli historią powstania lakieru do paznokci. Nie będę ukrywać że moim głównym źródłem wiedzy był internet… nie miałam motywacji by udać się z tym tematem do biblioteki- wybaczcie. Mimo wszystko liczę że was tym tematem zainteresuję- bo w końcu nazywamy się lakieromaniaczkami- a każda lakieromaniaczka powinna znać genezę powstania lakieru do paznokci!
Nie wiem czy wiecie, albo czy się nie domyślacie- lakier do paznokci ma swoje początki już w starożytności. Z tego co udało mi się ustalić pierwszy lakier do paznokci powstał ok 3000 roku przed naszą erą w Chinach za czasów dynastii Ming. Lakier robiono wtedy z drzewa lakierowego, w owocach którego znajdowało się masło z którego wyrabiali tak zwany „chiński czarny lakier”.
Długie, pomalowane paznokcie były oznaką wyższości i bogactwa. W chinach był nawet specjalny podział co do długości paznokcia przypadający na dany status- np doradca imperatora mógł mieć paznokcie na długość ok 5cm, a Cesarzowa 20 cm długości (imponujące, co nie- wyobraźcie sobie teraz robić cokolwiek ze szponami o takiej długości ^^). Dla wzmocnienia naturalnych paznokci Chińczycy moczyli je w mleku i nakładali na nie naturalny jedwab. To w chinach po praz pierwszy zaczęto zdobić paznokcie nanosząc na nie chińskie znaki. Również oni jako pierwsi zaczęli stosować sztuczne paznokcie- uwaga- z ryżowego papieru.
źródło- KLIK |
W starożytnym Egipcie też malowało się paznokcie- tam za lakier służyła henna. Tu malowanie paznokci określało granice między klasami społecznościowymi. W Egipcie kolor czerwonobrunatny symbolizował władzę i wysokie pochodzenie. Często zdarzało się że za pomocą konkretnego koloru określano znajomość czarów szamana. Dzięki archeologom wiemy, że już za czasów królowej Nefretete Egipcjanie posiadali niezwykle skomplikowane przyrządy do manicuru. Faraon Narmer, który zjednoczył Egipt, henny używał nie tylko do zdobienia paznokci, ale również wnętrza dłoni. Mieszkańcy delty Nilu do ozdabiania używali woskowych i roślinnych barwników. Bardzo popularnym składnikiem była rozdrobniona koszenila – ciemnoczerwony, naturalny proszek pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych owadów.
Słowo „lakier” w języku hinduskim oznacza „sto tysięcy”. Historycy uważają, że takie znaczenie może być związane z powstaniem pierwszego lakieru „shelaka”. Metoda ta polegała na zbieraniu smołowej gumy, którą pozyskiwano z wydzielin owadów pozostawianych przez nie na drzewach w Indiach- obrzydliwe co nie?
źródło: google |
Jako ciekawostę podam ze pierwsze lakiery schły- uwaga- ponad dwie godziny! Dla tego też malowanie paznokci nie było aż tak popularne jak można by przypuszczać- bo kto chce siedzieć w bezruchu dwie godziny czekając na to aż nasze paznokcie wychyną. A my marudzimy że lakier schnie 30 min 😉
źródło- KLIK |
źródło- KLIK |
W 1934 roku dentysta Maxwell Lappo stworzył pierwszy sztuczny paznokieć, całkowicie nieświadomy jak jego wynalazek mógłby zrewolucjonizować branżę mody. Dopiero po 16 latach, pojawiły się pierwsze akrylowe paznokcie, dzięki innemu dentyście, Frederickowi Slack, który zaczął korzystać z akrylu by naprawić złamany podczas pracy paznokieć.
źródło- google |
French manicure to już zupełnie inna historia. W 1969 roku firma Orly opatentowała i zaproponowała znany nam francuski manicure. Znany reżyser, poprosił Jeffa Pinka (założyciela firmy Orly) żeby wymyślił coś uniwersalnego i pasującego do wszystkiego dla aktorek, które co chwilę zmieniają makijaż i ubrania. Tak właśnie powstał znany nam w dzisiejszych czasach french.
KLIK